Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wystawy Wystawa W INNYM ŚWIETLE – J.E JĘDRZEJOWSKA /malarstwo – fotografia/

Wystawa W INNYM ŚWIETLE – J.E JĘDRZEJOWSKA /malarstwo – fotografia/

Email Drukuj PDF

W innym świetle – J.E Jędrzejowska  /malarstwo-fotografia/

wernisaż: 19.01.2018 r. godz. 18.00

wystawa: 19.01 - 08.04.2018

Muzeum Filumenistyczne /sala wystaw czasowych/

Mały Rynek 1, Bystrzyca Kłodzka

kurator wystawy: Michał Pietrzak

więcej na: www.justynajedrzejowska.com oraz www.facebook.com/Justyna.JE.F

wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/153484091969862

J.E W innym świetle plakat

 

R.Barthes zauważył, że wzrok jest skierowany nie tylko na zewnątrz, ale i do wewnątrz. Powoduje to, że trudno jest nam zupełnie obiektywnie odbierać rzeczywistość. Umysł w swym zaborczym dążeniu zawsze znajdzie schemat. Fascynacja tym co dzieje się z obrazem, konkretnym i zdefiniowanym, natomiast w umysłach odbiorców nieustannie na nowo konstruowanym, prowokuje chęć spotęgowania procesu myślenia o tym co widzimy. Codzienna rutyna i podążanie utartymi ścieżkami pomagają zobaczyć płynność rzeczywistości i zmienność jej obserwacji. To jak oglądanie pod mikroskopem dnia powszedniego, można wtedy dostrzec drobne zmiany lub elementy świata nas otaczającego, których wcześniej nie dostrzegaliśmy.

W konsekwentnym i niezmiennym byciu wobec nas tkwi właśnie siła obrazu, zaprasza on swą statycznością do kontemplacji. Malarstwo prezentowane na wystawie stara się wzmocnić swą głębię, balansując pomiędzy abstrakcją a konkretem.Jest kompilacją fotografii będącą niejednoznaczną wizją rzeczywistości, w której jak we wspomnieniu, zrównuje się istotność treści z sposobem jej podania. Bywa, że to jakie coś jest często odsuwa na dalszy plan to czym jest i odwrotnie.

Koncepcją wystawy jest stworzenie środowiska przyjaznego przenikaniu się znaczeń i zapożyczeń pomiędzy zawartymi w niej realizacjami. Od razu możemy porzucić pytanie „Co autor miał na myśli?” ponieważ pozorny chaos jest zaproszeniem do własnej refleksji, mikro narracji, afektywnych zakotwiczeń i konfabulacji, które pozwolą go okiełznać.

Obrazy prezentowane na wystawie malowane są w perspektywie, odrzucającej skrajny mimetyzm na rzecz wywoływania procesu jakim jest odbiór. Tematem natomiast jest rzeczywistość pominięta, ukryta na peryferiach widzenia, z których wyłonić się może jedynie zobaczona w nowym, innym świetle.

Justyna E. Jędrzejowska – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w roku 2013 ukończyła wydział grafiki (specjalizacja grafika warsztatowa – serigrafia). Tematem wokół którego oscyluje twórczość J. Jędrzejowskiej, jest „znaczenie” odnajdywane za pomocą tautologicznej wobec rzeczywistości, banalnej fotografii. Rozumiana ona jako obrazy z pamięci kogoś zupełnie obcego, przedstawiające nieznanych ludzi, nieznane zdarzenia, jest rzeczywistością sprasowaną do 2 wymiarów. Mimo to, posiada moc przywoływania głęboko ukrytych w pamięci doświadczeń. Prace malarskie są próbami zespolenia fotografii z przeprowadzoną na nich złożoną analizą. Mają charakter spojrzenia wewnątrz siebie, skonfrontowanego z okrutną dosłownością wybranych ujęć fotograficznych.

 

J.E Miejsce na ziemi 80x41cm
J.E. Jędrzejowska – Miejsce na ziemi, 80x41 cm

 

    J.E Lala 40x30cm   J.E N barok 140x139cm

J.E. Jędrzejowska – Lala, 40x30 cm                                 J.E. Jędrzejowska - N_barok, 140x139 cm

 

 

 

Kalendarz

luty 2019
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2

Statystyka

Odsłon : 8442688