Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wystawy 10. Wystawa kuratorska Bielskiej Jesieni w Galerii Bielskiej BWA

10. Wystawa kuratorska Bielskiej Jesieni w Galerii Bielskiej BWA

Email Drukuj PDF

Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej rozpoczęła przygotowania do 10. jubileuszowej wystawy kuratorskiej Bielskiej Jesieni, której otwarcie odbędzie się w piątek, 9 listopada br. o godz. 18.00.

Tegoroczna edycja wystawy kuratorskiej Bielskiej Jesieni poświęcona będzie zjawiskom w polskiej sztuce współczesnej odnoszącym się do twórczości Andrzeja Urbanowicza (1938-2011), artysty o niebagatelnym wpływie na rozwój sztuki, działającego w Katowicach przez pół wieku, od początku lat 60. Słynna katowicka pracownia na poddaszu kamienicy przy ulicy Piastowskiej 1, którą artysta stworzył wraz ze swoją żoną, znakomitą malarką Urszulą Broll, była nieformalnym centrum życia artystycznego śląskich intelektualistów. Jego charyzmatyczna osobowość koncentrowała wokół siebie artystów z różnych dziedzin: malarstwa, rzeźby, poezji, teatru i muzyki, literatów i filozofów, tworząc ugrupowania artystyczne lub bardziej luźne związki.

 

a urbanowicz zrenica kolekcja sz galerii bielskiej bwa

Andrzej Urbanowicz, Źrenica, 1997, technika mieszana: olej, akryl, płyta pilśniowa, płótno.

 

Galeria Bielska BWA, przygotowując kolejne edycje wystawy kuratorskiej Bielskiej Jesieni organizuje konkurs dla kuratorów na projekt wystawy lub powołuje kuratora bez konkursu. Drugie z wymienionych rozwiązań przyjęto podczas organizacji tegorocznej 10. wystawy kuratorskiej Bielskiej Jesieni. Kuratorem ekspozycji pt. „Dzieci światła” został Stanisław Ruksza. Poprzednie edycje wystawy kuratorskiej Bielskiej Jesieni, w których nie ogłaszano konkursu, odbyły się w 2001 roku („Zawody malarskie”, kurator Adam Szymczyk), 2010 („50 obrazów”, kurator Agata Smalcerz) i 2014 roku („Nie-widoki. O pejzażu współcześnie”, kurator Jolanta Ciesielska).

Stanisław Ruksza, od lat zajmujący się twórczością Andrzeja Urbanowicza i śląskiego undergroundu, przygotował projekt wystawy w kontekście lokalności oraz szeroko rozumianego uniwersum. Andrzej Urbanowicz związany był z Katowicami, ale też z Ameryką, łączył w swej sztuce i postawie życiowej mądrość Wschodu i energię Zachodu.

– Andrzej Urbanowicz jest jednym z legendarnych artystów, których obecność w polskiej historii sztuki jest właśnie przywracana. Malarz w swojej twórczości czerpał inspirację ze sztuki art brut, surrealizmu, malarstwa materii, pop-artu czy sztuki psychodelicznej. Urbanowicz, który współtworzył środowisko polskiego undergroundu w czasach PRL-u (był współzałożycielem legendarnej Grupy Oneiron) staje się dziś inspiracją dla wielu postaw innych malarzy, bądź jego postawa zbiega się z niektórymi zjawiskami. Tym samym na wystawie „Dzieci światła” podkreślona zostanie ciągłość niektórych wątków w polskim malarstwie. W kręgu tematyki leżą z jednej strony takie aspekty jak częste, zwłaszcza w sztuce post-internetowej, inspiracje kiczem i artbrut, witalność; z drugiej przepisywanie niektórych wspólnych motywów (alchemia, psychodelia, natura), czyli artystyczne korespondencje oraz odniesienia do zjawisk fikcji – mówi Stanisław Ruksza.

Wystawy kuratorskie Bielskiej Jesieni to cykl organizowany przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej co dwa lata od 2000 roku, jako przeciwwaga dla otwartego Biennale Malarstwa, odbywającego się w lata nieparzyste. Wystawy kuratorskie pokazują zjawiska w polskim malarstwie zawężone do wybranych pojęć, nurtów czy postaw artystycznych.

10. Wystawa kuratorska Bielskiej Jesieni pt. „Dzieci światła” prezentowana będzie w Galerii Bielskiej BWA od 9 listopada do 30 grudnia br.

 

Kalendarz

styczeń 2019
N P W Ś C Pt S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Statystyka

Odsłon : 8303883