Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start ArsForum 5/2018
Ars Forum 5/2018

Sylwetki: Andrzej Pityński

Email Drukuj PDF

Irena Grzesiuk-Olszewska Andrzej K.Olszewski, Andrzej Pityński - wyznawca realizmu

Andrzej Pityński jest bez wątpienia najbardziej znanym polskim rzeźbiarzem w Stanach Zjednoczonych. Sławę zyskał dzięki realizacji kilkunastu pomników, wielu dzieł monumentalnych i kameralnych – popiersi, płyt i medali – wykonanych dla uczczenia polskich, i nie tylko polskich osobistości ze świata polityki, historii, nauki, kultury i sztuki oraz upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych w dziejach narodów polskiego i amerykańskiego.

ARMIA BLEKITNA

Andrzej Pityński, Armia błękitna, fragment, fot. z archiwum artysty

Po wyjeździe z kraju w 1974 roku znalazł w Ameryce drugą ojczyznę, której poświęcił swój talent i wiele lat pracy. Jako wykładowca w Johnson Atelier Technical Institute of Sculpture w Mercerville od przeszło 25 lat przekazuje swoją wiedzę młodszym pokoleniom adeptów rzeźby monumentalnej,którzy ściągają tu z całego świata. Pityński, jako twórca, jest zdecydowanym wyznawcą realizmu – jako idei i jako metody artystycznej, oraz swoiście rozumianego symbolizmu; nie jest natomiast zwolennikiem abstrakcji i skrajnych eksperymentów. Sztuka, jego zdaniem, musi być zrozumiała dla wszystkich. Ideę taką przekuwa w dzieło plastyczne. Duch zaklęty w spiżu. Wielki ładunek patriotyzmu, wyniesiony z domu rodzinnego, stanowił o podstawach jego twórczości.

Więcej…
 

Temat numeru: patriotyzm

Email Drukuj PDF

Piotr Jaroszyński: Patriotyzm a sztuka polska w XIX wieku

W XIX w. sztuka polska i sztuka zachodnioeuropejska nie idą dokładnie tym samym torem. Nie oznacza to, że artyści polscy nie korzystają z najnowszych trendów sztuki zachodniej. Wielu z nich wyjeżdża do największych i najważniejszych ośrodków, w których pobiera lekcje u najznakomitszych mistrzów, bierze udział w wystawach międzynarodowych, i nawet nierzadko zbiera laury. A równocześnie sztuka polska posiada coś, co jest tylko jej właściwe, dzięki czemu jest rozpoznawalna i ceniona w świeci zachodniego malarstwa.

Więcej…
 

Galeria młodych // Sylwia Brzyszczyk

Email Drukuj PDF

 

Sylwia_Brzyszczyk_zdjecie.jpg

Sylwia Brzyszczyk, zdj. zdjecie fot. Lusine Simonyan

Więcej…
 

Sylwetki: Jan Misiek

Email Drukuj PDF

KAZIMIERZ NOWOSIELSKI

JANA MIŚKA GRY Z PRZEMIJANIEM

10 Kartki z nieba 2014 wazne czytelny fragment

Jan Misiek, Kartki z nieba (2014) - czytelny fragment, 2014, fot z arch. artysty


                W naszym obcowaniu ze sztuką, z całym bogactwem jej przejawionego i nieprzejawionego piękna dwa zdają się miejsca, w których doznajemy jego szczególnej, czasem wręcz dramatycznej intensywności: gdy się nam ono mniej lub bardziej nieoczekiwanie objawia, odsłania, ukazuje, i kiedy przychodzi się z nim rozstawać, zabierając, unosząc je z sobą już jako wspomnienie jedyne. Za pierwszym razem uczestniczymy w radości ubogacającego spotkania, za drugim – w smutku pożegnań, które – jeśli dobrze przeżyte - potrafią równie wzbogacać, jak to, czego doświadczamy u początków każdego zdumienia. Któż z nas nie uczestniczył w niezwykłościach tego czasu, gdy wędrując po salach muzeum lub wertując stronice poetyckiego tomu, nagle natrafiamy na obraz lub wiersz, który ów moment nieoczekiwanie zamienia w cud niezasłużonego obdarowania, w olśnienie rzeczywistością, której się sami po sobie nie spodziewaliśmy. Lecz staje się w nas i poza nami także owa chwila, gdy za sprawą nieubłaganych konieczności przychodzi się nam z tym, co nas olśniło pożegnać, oddalić, oddać przemijalnościom rzeczy tego świata; wszak już nigdy nie wrócimy tu tacy sami ani też ono, piękno, nie przywita nas takie samo.

Więcej…
 

Ankieta Czytelników ArsForum

Email Drukuj PDF

Szanwoni Państwo, 

wszystkich czytelników ArsForum gorąco prosimy o wypłenienie ankiety dotyczącej formy i tematyki czasopisma. Państwa sugestie są dla nas bardzo ważne, dlatego chcemy wziąć je pod uwagę przy tworzeniu kolejnych numerów. Ankietę prosimy przesłać na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 5 stycznia 2019 roku.

ANKIETA

 


Strona 1 z 2

Kalendarz

marzec 2019
N P W Ś C Pt S
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Statystyka

Odsłon : 8548886