Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Zasady członkostwa/legitymacje IAA

International Association of Art - Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuk Plastycznych

E-mail Print PDF
There are no translations available.

International Association of Art - Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuk Plastycznych działa na świecie od 1956r. (dokument założycielski IAA/AIAP - UNESCO, Paryż 1956r.)

 

Obecnie IAA zrzesza artystów sztuk wizualnych z pięciu regionów kulturowych: Europa, Azja i Oceania, Ameryka Łacińska i Karaiby, Afryka, Kraje Arabskie. Twórcy reprezentowani są przez Narodowe Komitety IAA, z których wybierany zostaje na Generalnych Zgromadzeniach Światowy Komitet Wykonawczy.

 

Obecny skład Komitetu Narodowego w Polsce; Prezydent - Jerzy Biernat (od 08.2005r. wg I §4, p.2 Statutu IAA ), Vice-Prezydent - Maria Moroz, Vice-Prezydent - Rafał Strent, Vice-Prezydent - Janusz Kaczmarski. Komitet Narodowy współpracuje z ZG ZPAP. Cały czas utrzymywana jest ta sama składka - 10 € (euro) za legitymację IAA.

 

W październiku 2002r. odbyło się w Atenach (Grecja) XV Generalne Zgromadzenie IAA, wzięło w nim udział ponad 60 państw o statusie członków IAA. Było ono dla krajów europejskich ogromnie ważne, gdyż jako regiony Europa Wschodnia i Europa Zachodnia zgłosiliśmy poprawkę do statutu IAA dotyczącą połączenia w jeden region o nazwie Europa. Miało to znaczenie głównie dla krajów, które miały wejść do Unii Europejskiej w latach 2003 - 2004. Wspomogło to także w wyborze europejskiego Prezydenta Światowego Komitetu IAA 2002 - 2005, Lily Bakoyannis z Grecji. Przedstawicielem w Światowym Komitecie IAA została wówczas wybrana Maria Moroz (Polski Komitet Narodowy).

 

Kiedy minął czas 3 - letniej kadencji i przewodnictwa Regionu Europa wg statutu należało wybrać inny region świata do przewodnictwa w IAA. XVI Generalne Zgromadzenie IAA odbyło się we wrześniu 2005r. Kongres i XVI G.A. IAA odbywały się w dwóch miastach Pekinie i Hei Fei City (stolica regionu Anhui) Kongresowi towarzyszyły liczne wystawy sztuki artystów chińskich; specjalna Wystawa Międzynarodowa z okazji XVI G.A. IAA w nowym centrum sztuki miasta Hei Fei. Największą ilość głosów otrzymali kandydaci z Japonii, Chin i Kuwejtu. Po głosowaniach prezydentem IAA został artysta malarz Liu Dawei (Chiny). Tak więc Region Azja objął 3 - letnie przewodnictwo IAA. Polska w tej kadencji będzie pełnić rolę Pełnomocnika Koordynatora Regionu Europa ds. Współpracy z Krajami Azjatyckimi.

 

W latach 2002 - 2006 Region Europa prowadził aktywną działalność. 29 państw europejskich spotykało się corocznie na Generalnych Zgromadzeniach Regionu Europa; Ateny 2002, Wilno 2003, Moskwa 2004, Istambuł 2005. Generalne Zgromadzenie w Turcji miało ono bardzo duże znaczenie dla regionu Europa gdyż skończyła się pierwsza kadencja Komitetu Europejskiego IAA i zgodnie ze statutem wybrano nowy Komitet Europejski oraz zadecydowano o zakresie działania na następne 3 lata.

 

Skład Komitetu IAA kadencja 2005 - 2008

Werner Schaub - Niemcy - Prezydent Komitetu Wykonawczego IAA - Europa

Michalis Papadakis - Grecja - Wiceprezydent Komitetu Wykonawczego IAA - Europa

Jean-Pierre Gerber - Szwajcaria - Skarbnik Komitetu Wykonawczego IAA - Europa

Maria Moroz - Polska - Członek Komitetu Wykonawczego IAA - Europa

Torben Heron - Dania - Członek Komitetu Wykonawczego IAA - Europa

Anders Lidén - Szwecja - Członek Komitetu Wykonawczego IAA - Europa

Elena Näsänen - Finlandia - Członek Komitetu Wykonawczego IAA - Europa

Anne Pourny - Francja - Członek Komitetu Wykonawczego IAA - Europa

Janis Spalvins - Litwa - Członek Komitetu Wykonawczego IAA - Europa

 

Działając od października 2002r. do marca 2006r. będąc przedstawicielem Polskiego Narodowego Komitetu IAA/Związku Polskich Artystów Plastyków braliśmy czynny udział w statutowych zebraniach, konferencjach i Generalnych Zgromadzeniach IAA.

 

Przy polskim udziale powstało wiele postulatów i rezolucji.

 

1.Rezolucja do UNESCO na mające odbyć się w 2005 i 2006r. obrady, dotyczy ona zwrócenia szczególnej uwagi na tzw. Paragraf 20 w “Draft UNESCO Convention on the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions”.

 

2.Rezolucja do UE o ustalenie procentowej zależnej od budżetu unii sumy na tzw. Program Kultura 2007.

 

3.Rezolucje do Ministerstw krajów należących do IAA w sprawach:

Edukacji artystycznej,

Ubezpieczeń i ochrony socjalnej twórców.

Wprowadzenia sztuki do miejsc publicznych.

Wprowadzenia odpisu w budownictwie (procent na realizację dzieł sztuki w nowopowstających obiektach publicznych)

 

4.Inicjatywa i przygotowanie listu do Ministrów Kultury w sprawie uznawalności Kart IAA - dotyczy wstępów do muzeów.

 

5.Rezolucja w sprawie martwego zapisu tzw. “droit de suite” i apelu o określenie w prawach krajowych i międzynarodowych sposobu jego egzekwowania.

 

6.Udział w pracach dotyczących Statutu IAA, polski wniosek o rozdzielenie statutu od regulaminów, został zrealizowany - zmiana statutu Pekin 2005r.

 

7.Sprawa ustawy o VAT na forum międzynarodowym.

 

Działalność IAA w strefie współpracy artystycznej to obecnie:

Objęcie oficjalnym patronatem IAA, Międzynarodowego Biennale Rysunku w Pilźnie (Czechy), i ustanowienie nagrody IAA.

Realizacja projektu “Mini-Art.” 2005 - 2006, w którym bierze udział 76 polskich artystów. Obecnie w projekcie bierze udział już około tysiąca europejskich artystów i trwają przygotowania do czternastu wystaw w Brukseli (Parlament UE), Niemczech, Francji, Polsce, Cyprze, Armenii, Estonii, Węgrzech, Łotwie, Malcie, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Turcji.

 

Opracowała Maria Moroz

Komitet Wykonawczy IAA - Europa

 

Copyright Law Agency

Calendar

October 2024
S M T W T F S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Stats

OS : Linux d
PHP : 5.4.45
MySQL : 5.5.5-10.6.19-MariaDB-cll-lve-log
Time : 12:58
Caching : Disabled
GZIP : Disabled
Members : 7
Content : 585
Web Links : 74
Content View Hits : 15818282