Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Exhibitions Dialog miejsca. Mistrzowie polskiej rzeźby współczesnej w plenerach Zamku Malbork

Dialog miejsca. Mistrzowie polskiej rzeźby współczesnej w plenerach Zamku Malbork

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Dialog miejsca

Każdy, kto choć raz przekroczył progi malborskiego zamku, musi przyznać, że miejsce to porusza, zachwyca i inspiruje. Jego ogromny potencjał wystawienniczy, służący „dialogowi”, tkwi w skali wielkości architektonicznego założenia, w tym, co zostało nadszarpnięte przez czas i burzliwą historię oraz w tym, co ocalało nienaruszone. Po raz pierwszy dostrzegłem to, gdy jako turysta spacerowałem zimą po mniej o tej porze zatłoczonym kompleksie.

galeria fotografii z wernisażu

Wystawa „Dialog miejsca” – projekt realizowany przez połączone siły Muzeum Zamkowego w Malborku i Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków – z założenia miała zebrać, w pełną wyrazu całość, indywidualne refleksje zaproszonych artystów i zaprezentowanie ich w takich kontekstach zamku, które nie tylko podkreślą ich walory, ale być może otworzą zupełnie inne interpretacyjne okno, pozwalając im zaistnieć jako nowe głosy – tak, by razem tworzyły dobrze zestrojony chór, a nie tylko ambitne solo.


Prezentowane prace podejmują wysiłek zmierzenia się z „pamięcią wewnętrzną” zamku. Niektóre z nich zostały wykonane specjalnie na tę wystawę, z myślą o konkretnej przestrzeni, inne starannie wyselekcjonowano spośród dorobku polskich klasyków. Dla uważnych obserwatorów i koneserów rzeźby będzie to z pewnością wyjątkowa okazja by zobaczyć na wspólnej wystawie prace tak różnorodnych artystów, których twórczość stanowi uznaną wartość w historii współczesnej rzeźby polskiej.

Prace kilkunastu wybitnych twórców, zostały tak rozmieszczone na rozległej przestrzeni o bardzo interesującej strukturze, by pomiędzy rzeźbą i otoczeniem, a ich kontekstem mogły nawiązać się jakieś logiczne związki wzmacniające wymowę poszczególnych, artystycznych metafor. Wszyscy prezentowani artyści szukają odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące ludzkiej egzystencji, poruszając się w obszarze zagadnień z zakresu religii, filozofii, etyki czy literatury pięknej. W pełni świadomie podejmują tematy uniwersalne, bezpośrednio odnoszące się do bogatej tradycji europejskiej sztuki i kultury chrześcijańskiej, ale i nieobojętne na znamiona naszych czasów. Wszyscy podejmują owe wątki w rzeźbie figuralnej, rozpiętej jednak szeroko pomiędzy realizmem a abstrakcją, prozaicznością i mistycyzmem. Wspólnie pięknie sumują swe wypowiedzi, będąc partnerami tytułowego dialogu.

W imieniu własnym i Zarządu Głównego ZPAP serdeczne podziękowania składam Dyrektorowi Muzeum Zamkowego w Malborku, Panu Mariuszowi Mierzwińskiemu, za odwagę i życzliwość w podjęciu decyzji o organizacji tego projektu wystawienniczego. Pani kustosz Ewie Witkowicz-Pałka, za twórcze rozwinięcie pomysłu, ogromny wysiłek organizacyjny i wiarę, że Zamek może być również doskonałym miejscem do ekspozycji tego typu sztuki. Zespołowi Pracowników mierzących się z tym przedsięwzięciem dziękuję za profesjonalizm i zaangażowanie. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i innym zaangażowanym instytucjom dziękuję za przychylną współpracę.

W imieniu własnym, Organizatorów i Artystów, zapraszam do przyjrzenia się relacji prac z tym magicznym miejscem, tkwiącym pomiędzy historią a współczesnością.

Dr hab. Jacek Kucaba
Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków


 

również na stronie: www.zamek.malbork.pl

 

Copyright Law Agency

Calendar

January 2015
S M T W T F S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Stats

OS : Linux d
PHP : 5.4.45
MySQL : 5.5.5-10.3.18-MariaDB-log
Time : 18:57
Caching : Enabled
GZIP : Disabled
Members : 7
Content : 1329
Web Links : 75
Content View Hits : 9373631