Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wystawy Jerzy Kędziora balansuje w Hiszpanii

Jerzy Kędziora balansuje w Hiszpanii

Email Drukuj PDF

Kolejna znacząca wystawa balansjerów, biegunów i wzlataczy Jerzego Kędziory lokuje się w Sotogrande hiszpańskim kurorcie andaluzyjskiej riviery Costa del Sol w pobliżu Giblartaru. Andaluzja to kwintesencja hiszpańskości na Półwyspie Iberyjskim - kraj korridy, flamenco i sangrii. Wydaje się, że charakter i wielce orginalna twórczość Kędziory doskonale wpisuje się w krajobraz i klimaty sztuki kraju Picassa, Miro, Dalego i Gaudiego. Tematyka rzeźb: akrobaci i sportowcy, a w tym zestawie wprost cytat z "różowej Akrobatki" Picassa zatytułowana Pablu, Pierrot czy Lalkarz z kukiełką to bohaterowie częściej spotykani u artystów hiszpańskich niż w sztuce polskiej. Ekspresja tych utworów, arealny montaż, permanentny ruch i to wszystko w kadrze z Morzem Śródziemnym i wzgórzami Sierra Blanka sprawiają, ze takiej wystawy aktualnie miejsce to potrzebowało.

 

galeria fotografii z wystawy

 

Wystawa towarzyszy odbywającemu się w tych dniach Światowemu Turniejowi Polo organizowanemu w Sotogrande przez Santa Maria Polo Club. Na zawody te przybyła elita towarzyska kręgu sportów "wybranych", finansjery i dworów arystokratycznych z całego świata. W kurorcie panuje nastrój i atmosfera wielkiej gali. W marinach nieopodal pól klubowych cumuje wiele luksusowych jachtów a ulice korkują rolss-roysy i ferrari.

Prezentację rzeźb Kędziory zorganizowała renomowana Timeless Galery z Marbelli, wnosząc dodatkowy akcent , akcent wysokiej kultury w to więcej, niż sportowe wydarzenie. Prace częstochowskiego rzeźbiarza sytuowane są na promenadzie dojściowej i zielonych błoniach stadionu i Klubu Polo-Santa Maria. To pierwsza większa prezentacja rzeźb Kędziory w Hiszpanii. Do tej pory, raz tylko praca częstochowskiego artysty pokazywana była w Hiszpanii ( Madryt, Barcelona) w ramach konkursu na rzeźbę przedstawiającą. Zdarzyło się też w przeszłości, że pomysł Kędziory na ekspozycję w Polskim Pawilonie Światowej Wystawy Expo w pobliskiej Sewilli, stał się daleko zaawansowanym projektem, ale ostatecznie tzw. "warszawka" utrąciła go, argumentując trudnościami technicznymi jego realizację.

Rzeźby Kędziory, ich plenerowe pokazy, stały się niezwykle demokratycznymi manifestacjami kultury. Wystawa, która niespełna miesiąc temu przyciągnęła do PGR (Poczesnej Galerii Rzeźby) w Poczesnej, "szarego", gminnego widza, teraz jest udostępniana "elitom" w miejscach szczególnie wybieranych, selektywnych. Czy to jakiś paradoks, czy oczywistość, że dla znaczącej sztuki znajdzie się miejsce u każdego wrażliwego?

Gabriela Dana Mieżaniec - rezydent Poczesnej Galerii Rzeźby

 

Kalendarz

luty 2020
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29

Statystyka

Odsłon : 10169554