Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wystawy ZWYCZAJNE SZALEŃSTWO - rzeźba, ilustracja, komiks.

ZWYCZAJNE SZALEŃSTWO - rzeźba, ilustracja, komiks.

Email Drukuj PDF

 

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza

na otwarcie wystawy Roberta Tomaka i Szymona Teluka.

Wernisaż, z udziałem Autorów odbędzie się

w środę, 13 kwietnia o godz. 17.00

w gmachu Muzeum, al. Niepodległości 15.

O Artystach:

Robert Tomak, ur. 1969; absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej WSP w Zielonej Górze (obecnie Instytut Sztuk Wizualnych UZ) dyplom w pracowni prof. Jana Berdyszaka w 1996 r. Uprawia rzeźbę, malarstwo i rysunek. Prowadzi pracownię plastyczną „Studio Rzeźby”, w której wykonuje statuetki, medale i tablice pamiątkowe. Jest laureatem nagrody Animator Roku 2001 Zielonogórskiego Ośrodka Kultury oraz Stypendium Twórczego i Artystycznego Miasta Zielona Góra 2003. Autor wielu realizacji rzeźbiarskich, min. pomników - Ignacego Łukasiewicza, Matki Sybiraczki, tablic pamiątkowych, zielonogórskich bachusików.
www.roberttomak.digart.pl

Szymon Teluk, ur. 1981; malarz, rysownik, ilustrator. Jako twórca ilustracji i komiksu posługuje się głównie piórkiem i kolorem nakładanym w programie graficznym. Tworzy także w technice olejnej. W przeciwieństwie do autorskich cykli malarstwa i rysunku, które balansują na granicy abstrakcji i minimalizmu, jego ilustracja jest figuratywna i narracyjna, powstaje często w wyniku współpracy z pisarzami, muzykami oraz na potrzeby reklamy i stron internetowych. Wystawa prezentuje wybór ilustracji z lat 1998 - 2010.
www.arkadagaleria.exxl.pl


Roberta Tomaka i Szymona Teluka łączy sposób spojrzenia na sztuke. Choć wypowiadają się w skrajnie różnych mediach. Tomak to przede wszystkim rzeźbiarz, znany głównie z małych form rzeźbiarskich ale i pomników. Żywiołem Teluka jest rysunek, ilustracja, malarstwo; dał się poznać także jako autor komiksów.
Co łączy kartkę papieru i bryłę brązu?
Narracja. Obaj Artyści prezentują tu sztukę figuratywną, będącą nośnikiem opowieści i fabuł. Widoczne są inspiracje fantastyką i realizmem magicznym, w opowieściach obu Twórców pojawia się też rys groteski, czasem kropla czarnego humoru.
No i komiks – bezpośrednio obecny w rysunkach Szymona, użycza także swych rytmów i specyficznej narracji płaskorzeźbom Roberta. Języki opowieści jest różne, ale w zestawieniu otrzymujemy zaskakująco spójną całość.

Igor Myszkiewicz
Kurator wystawy


Współorganizatorami wystawy są Galeria Twórców Galera i Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra.

Wystawa potrwa do 22 maja 2011 r.

Kuratorem wydarzenia jest Igor Myszkiewicz ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )
Muzeum Ziemi Lubuskiej
Al. Niepodległości 15
65-048 Zielona Góra
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.mzl.zgora.pl

 

 

Kalendarz

lipiec 2020
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Statystyka

Odsłon : 11141362