Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Ławka Niepodległości - projekt wybrany przez jury konkursu MON

Ławka Niepodległości - projekt wybrany przez jury konkursu MON

E-mail Print PDF
There are no translations available.

ławka 2

Nagrodzony projekt ławki pomnikowej upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości charakteryzuje się funkcjonalnością oraz nowoczesną, zwięzłą, ale i wystarczająco wymowną formą plastyczną, pozwalającą na swobodne wykorzystanie ławki w dowolnym miejskim otoczeniu bez ryzyka zaburzenia wcześniej wizualnie uformowanych przestrzeni miejskich placów, parków, centrów handlowych czy innych stref publicznych. Większość złożonych w konkursie prac, charakteryzując się brakiem równowagi między elementami narracyjnymi a funkcjonalnymi, nie posiadała niestety tej istotnej cechy  z punktu widzenia swobody wykorzystania projektu w wizualnie i funkcjonalnie różnorodnym otoczeniu. Ponadto częsta nadmierna dominacja elementów narracyjnych nad funkcjonalnymi zgłoszonych do konkursu projektów wiązała się dodatkowo ze zbytnią różnorodnością materiałową, w konsekwencji także ze zbyt dużymi kosztami realizacji. Zdarzały się także projekty nie posiadające wystarczających walorów artystycznych, a nawet nie spełniające wymogów funkcjonalności. Taki stan rzeczy wpłynął na zgodną decyzje jury konkursu.

 

Forma nagrodzonego projektu ławki sprowadzona została w swojej głównej masie do białego kamiennego prostopadłościanu, na którego dwóch dłuższych, prostopadle usytuowanych wobec podłoża, bokach ukazany został napis "niepodległa", odręczny wykonany przez marszałka Józefa Piłsudskiego w jednym z jego listów, a utrwalony w świadomości społecznej przez powszechne wykorzystanie jako podstawowego piktogramu wizualnej identyfikacji narodowych obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę. Elementami dookreślającymi formę są zainstalowane na górnej płaszczyźnie bryły ławki dwa (lub więcej w zależności od decyzji) siedziska z oparciem, wykonane z nierdzewnej, perforowanej blachy.

Perforowana faktura siedzisk w kolorze biało czerwonym kontrastująca z wypolerowaną płaszczyzną alabastrowej kamiennej prostopadłościennej bazy ławki określa podstawową cechę wyrazu plastycznego formy, dopełnionego sugestywnym swobodnym czerwonym napisem "niepodległa" oraz drugoplanowymi mniejszymi napisami uzupełniającymi, całkowicie podporządkowanymi głównym elementom wyrazowym. Ogólna redukcja wyrazu do funkcji oraz materiału, a także geometryczna artykulacja formy, przywołują wzory charakterystyczne dla funkcjonalizmu z głoszoną przez jego reprezentantów ideą jedności estetycznej i funkcjonalnej przedmiotu użytkowego. W tym też kontekście bardzo ważnym dopełnieniem wybranego do realizacji projektu jest zastosowanie rozwiązania ułatwiającego użytkownikom dostęp do multimediów m.in. Wi-Fi i kody QR (przyciski do odsłuchania nagrań i ładowarkę USB zostały zaprojektowane w siedzisku z nierdzewnej, perforowanej blachy), a także podświetlający ławkę system LED (czerwone światło). Całość projektu utrzymana w tonacji biało czerwonej dopełnia adekwatnej symboliki projektu.

ławka 3

ławka 1

Last Updated on Thursday, 03 January 2019 14:22  

Copyright Law Agency

Calendar

July 2020
S M T W T F S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Stats

OS : Linux d
PHP : 5.4.45
MySQL : 5.5.5-10.3.23-MariaDB-log
Time : 19:11
Caching : Enabled
GZIP : Disabled
Members : 7
Content : 1363
Web Links : 75
Content View Hits : 11225348