Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Odeszli od nas Zmarł Tadeusz Markiewicz

Zmarł Tadeusz Markiewicz

Email Drukuj PDF

Markiewicz

Z przykrością informujemy, że w wieku 84 lat po długiej chorobie odszedł artysta rzeźbiarz Tadeusz Markiewicz
Artysta rzeźbiarz, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Franciszka Strynkiewicza. Po studiach związał się z warszawskim środowiskiem artystycznym. Członek sekcji rzeźby oraz członek Rady Artystycznej ZPAP. Przez wiele lat był także we władzach Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy.
Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Zasłużonego dla Warszawy i Krzyżem
Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Tadeusz Markiewicz jest autorem pięciu pomników: Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju
i Sosnowcu, Armii Krajowej w Sopocie, Matki-Polki w Łodzi oraz pomnika-symbolu Mogiły Poległych Żołnierzy Polskich pod Lenino w 1943 r. na Powązkach Wojskowych.
Zdobywca ponad 30 nagród, uczestnik setek wystaw, a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz muzeach zagranicznych i polskich, m.in.: Paryżu, Nowym Jorku, Watykanie, Lozannie, Madrycie.
Autor rzeźby „Anioły nad piramidą”- daru artysty przekazanego w Watykanie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, podczas wieczoru poezji zatytułowanego „Błogosławiona siejba”, z okazji 25-lecia Pontyfikatu Papieża Polaka.
„Wszystko to, co Markiewicz stworzył, jest wyjątkowo interesujące. To utalentowany, wybitny artysta, który wrażliwość na piękno i sztukę wyniósł z równie pięknych Gór Świętokrzyskich, z których pochodził. Chętnie wracał do rodzinnych stron, również w poszukiwaniu inspiracji” - pisała o artyście Barbara Jelonek.
Krytyk sztuki Jerzy Hermanowicz tak oto wypowiedział się w jednej z recenzji na temat twórczości Markiewicza: „Wszystkie prace w trudzie maskowanym precyzją i doskonałością warsztatową. Poszczególne, stanowią wydarzenia artystyczne, zbiorowo ustawiają Markiewicza w rzędzie twórców wybitnych”.
Tadeusza Markiewicza pożegnamy 15 stycznia o godz. 11:15 Mszą Świętą w domu pogrzebowym na Powązkach Wojskowych przy ul. Powązkowskiej 43/45, gdzie następnie
odbędą się uroczystości pogrzebowe.

 

Kalendarz

lipiec 2010
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Statystyka

Odsłon : 13915739

Bądź na bieżąco!