Wernisaż wystawy prac znakomitego sanockiego artysty Zdzisława Beksińskiego odbył się w poniedziałek 7 listopada 2011 roku o godzinie 18.00 w siedzibie OW ZPAP w Warszawie przy ul. Mazowieckiej 11a (Galerie DAP i Lufcik), a czas trwania wystawy przedłużono do 4 grudnia 2011 roku.
Zaprezentowane w Domu Artysty Plastyka prace - 50 obrazów, 100 rysunków i 100 zdjęć - należą do kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, która od wielu lat była zdeponowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.
Wystawa została zorganizowana w ramach stulecia ZPAP, którego artysta był członkiem. Wernisaż prac Beksińskiego wzbudził duże zainteresowanie. Słowo wstępne wygłosił prezes OW ZPAP Jacek Maślankiewicz, a sylwetkę artysty przybliżył zebranym pan Dmochowski - marszand i przyjaciel artysty, głos zabrał również Czesław Tarczyński – dyrektor MGS w Częstochowie.
Dzieła Zdzisława Beksińskiego są znane i doceniane w kraju i za granicą. Jego twórczość ma trwałe miejsce w historii sztuki. Beksiński rozpoczął swoją działalność twórczą w latach pięćdziesiątych od fotografii zdobywając uznanie na wielu konkursach. Poszukiwania w fotografii skłoniły Beksińskiego do przekształcania a nie relacjonowania rzeczywistości. Swoje poglądy na temat misji nowej fotografii zawarł w artykule „Kryzys w fotografii i jak go przezwyciężyć”, a zaprezentowane na wystawie fotografie z tamtego okresu są ucieleśnieniem tych poglądów. Do dzisiaj uznawane są przez krytyków za wybitne, i pomimo upływu wielu lat zaskakują ciekawymi rozwiązaniami, wzbudzają duże zainteresowanie i zachwyt.
Następnym etapem rozwoju Beksińskiego był rysunek , uwalniający wizje artysty od ograniczeń fotografii. Na początku lat sześćdziesiątych były to rysunki z dużą dozą abstrakcji, lecz szybko zastąpiły je mroczne rysunki przedstawiające półrealny świat epatujący bólem egzystencjonalnym na granicy sado-masochizmu. Prezentowana kolekcja rysunków ukazuje obsesyjne wizje artysty.
Od końca lat sześćdziesiątych Beksiński poświecił się malarstwu. Jego obrazy do połowy lat osiemdziesiątych przedstawiały fantastyczne wizje postaci i budowli oraz psychodeliczne pejzaże, z wielką dbałością o szczegół. Z czasem artysta odchodzi od szczegółowego przedstawiania swoich wizji, koncentruje się na środkach artystycznych a temat staje się drugorzędny. Przedstawiane na wystawie obrazy ilustrują twórczą ewolucję artysty.
< Prev | Next > |
---|