Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wystawy Wernisaż wystawy Zdzisława Beksińskiego w Domu Artysty Plastyka w Warszawie.

Wernisaż wystawy Zdzisława Beksińskiego w Domu Artysty Plastyka w Warszawie.

Email Drukuj PDF

Wernisaż wystawy prac  znakomitego sanockiego artysty Zdzisława Beksińskiego odbył się w poniedziałek 7 listopada 2011 roku o godzinie 18.00 w siedzibie OW ZPAP w Warszawie przy ul. Mazowieckiej  11a (Galerie DAP i Lufcik), a czas trwania wystawy przedłużono do 4 grudnia 2011 roku.

Zaprezentowane w Domu Artysty Plastyka prace - 50 obrazów, 100 rysunków i 100 zdjęć  - należą do kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, która od wielu lat była zdeponowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Wystawa została zorganizowana w ramach stulecia ZPAP, którego  artysta był członkiem. Wernisaż  prac Beksińskiego wzbudził duże zainteresowanie. Słowo wstępne wygłosił prezes OW ZPAP Jacek Maślankiewicz, a sylwetkę artysty przybliżył zebranym pan Dmochowski - marszand i przyjaciel artysty, głos zabrał również Czesław Tarczyński – dyrektor MGS w Częstochowie.

 

Dzieła Zdzisława Beksińskiego są  znane i doceniane w kraju i za granicą. Jego twórczość ma trwałe miejsce w historii sztuki. Beksiński rozpoczął swoją działalność  twórczą w latach pięćdziesiątych od fotografii zdobywając uznanie na wielu konkursach. Poszukiwania w fotografii skłoniły Beksińskiego do przekształcania a nie relacjonowania rzeczywistości. Swoje poglądy na temat misji nowej fotografii zawarł w artykule „Kryzys w fotografii i jak go przezwyciężyć”, a zaprezentowane na wystawie  fotografie z tamtego okresu są ucieleśnieniem tych poglądów. Do dzisiaj uznawane są przez krytyków za wybitne, i pomimo upływu wielu lat zaskakują ciekawymi rozwiązaniami, wzbudzają duże zainteresowanie i zachwyt.

Następnym etapem rozwoju Beksińskiego był rysunek , uwalniający wizje artysty od ograniczeń fotografii. Na początku lat sześćdziesiątych były to rysunki z dużą dozą abstrakcji, lecz szybko zastąpiły je mroczne rysunki przedstawiające półrealny świat epatujący bólem egzystencjonalnym na granicy sado-masochizmu. Prezentowana kolekcja rysunków ukazuje obsesyjne wizje artysty.

Od końca lat sześćdziesiątych  Beksiński poświecił się malarstwu. Jego obrazy do połowy lat osiemdziesiątych przedstawiały fantastyczne wizje postaci i budowli oraz psychodeliczne pejzaże, z wielką dbałością o szczegół. Z czasem artysta odchodzi od szczegółowego przedstawiania swoich wizji, koncentruje się na środkach artystycznych a temat staje się drugorzędny. Przedstawiane na wystawie obrazy ilustrują twórczą ewolucję artysty.

Fotorelacja

Więcej informacji

 

Kalendarz

grudzień 2023
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Statystyka

Odsłon : 21635447

Bądź na bieżąco!