Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wystawy Wystawa Rytm Zen - Galeria Pierwsze Piętro

Wystawa Rytm Zen - Galeria Pierwsze Piętro

Email Drukuj PDF

LU YOUYOU oraz Związek Polskich Artystów Plastyków

zapraszają na spotkanie i wernisaż prac malarskich

w piątek 9 marca 2012 roku o godzinie 18.00

w galerii ZPAP PIERWSZE PIĘTRO

w Opolu przy ul. Krakowskiej 1

Wystawę można oglądać do 29 marca 2012 roku.

Galeria

Lu Youyou urodził się w Pekinie (Chiny), w 1980 roku. Zajmuje się głównie malarstwem w technice olejnej na płótnie, lecz sięga także od innych technik i dziedzin sztuki, takich jak rysunek, kolaż, asamblaż czy instalacja fotografia. Korzystając z wielowiekowej tradycji swojego państwa, chętnie tworzy kompozycje z użyciem tuszu. Ponad to polem jego artystycznej działalności jest fotografia.

 

Miłość do sztuki zawsze była częścią jego życia i już od najmłodszych lat z pasją oddawał się jej tworzeniu. Początkowo uczył się tradycyjnego malarstwa chińskiego oraz kaligrafii w pracowni znanej artystki malarki pani Dong Ai w Pekinie. Stworzyło to podwaliny pod jego artystyczną twórczość, w związku z czym początkowo skupił się na pracy w technice chińskiej akwareli oraz tuszu, do której i dziś chętnie powraca. Na studiach skierował swoja uwagę w stronę projektowania graficznego. Przełożyło się  to na sukces w jego późniejszym życiu zawodowym, kiedy jako grafik pracował dla znanych koncernów w Pekinie. Jednak dawna fascynacja sztuką nie pozwalała się wyrazić w grafice komputerowej, utwierdziło to artystę w przekonaniu, że powinien zostać malarzem.

Co więcej, stało się jednym z pretekstów, aby porzucić konsumpcyjne życie i oddać się pracy twórczej.

 

Po zgłębieniu technik tradycyjnego malarstwa chińskiego, Lu Youyou podjął decyzję o chęci zapoznania się z europejskim malarstwem olejnym. Tak narodził się pomysł wyjazdu do Europy, aby mieć możliwość bezpośredniego obcowania z tutejszą sztuką. Wybór padł na Polskę, a zadecydowała o tym fascynacja filmami Krzysztofa Kieślowskiego.

 

Obecne prace Lu Youyou w malarski sposób tworzą kulturowy dialog ukazany przez pryzmat osobistych doświadczeń artysty. Dzięki połączeniu środków wyrazu obu kręgów kulturowych, wschodniego i zachodniego, artysta kreuje nowy świat swoich obrazów.

 

„Rytm Zen”

 

Na wystawie „Rytm Zen” prezentowane są prace będące owocem rozmyślań artysty na temat dotyczący Zen.

Zen to system filozoficzno-religijny będący połączeniem wybranych idei taoistycznych z niektórymi elementami buddyzmu. Głównym celem Zen jest nagłe oświecenie, które prowadzi do poznania istoty świata. Jednak nie ma prostej drogi do jego osiągniecia. Nie można jej opisać słowami, tak więc osiągnięcie go jest sprawą indywidualną. Natomiast wiele możliwości otwiera na tym polu sztuka posługująca się nie słowem, a metaforą, która jest w stanie przedstawić to co nieopisywalne. W ten sposób pojawia się odwołanie do „rytmu” w tytule wystawy. Sztuka, która jest twórczą kontemplacją artysty staje się niejako próbą poznania istoty świata, a także samego siebie. Dlatego Zen, który oznacza medytację jest rodzajem praktyki mającej zbliżyć twórcę do oświecenia. Rytm praktyk malarskich w przypadku Lu Youyou jest próbą odnalezienia sensu Zen, dlatego artysta stawia w swojej twórczości wiele pytań mających mu w tym pomóc.

 

Motyw okręgu

 

Motywem łączącym większość obrazów znajdujących się na wystawie jest okrąg, bądź wypełnione materią koło, nie jest to zabieg przypadkowy.

Stanowi ono odwołanie do najważniejszego symbolu Zen, który za pomocą kaligrafii przedstawia się jako okrąg wykonany jednym pociągnięciem pędzla. W tej materii Lu Youyou wykorzystuje środki malarstwa europejskiego posługując się nie tylko strukturą czarnego tuszu lecz wieloma kolorami farb olejnych.

Poza odwołaniem do okręgu Zen, malarz wskazuje na szeroką symbolikę koła istniejącą w świadomości całej ludzkości. Jako figura doskonała okrąg ma perfekcyjny, idealny kształt co jednocześnie wiąże go z pewnego rodzaju mistyką, tajemnicą. Kręgi fascynowały nas przez wieki. W starożytnych Chinach niebo było reprezentowane przez ruchome okręgi, natomiast ziemia pozostawała w bezruchu. Słońce i księżyc były powiązane z ruchem nieba i przypominały ciszę, ziemia była powiązana z życiem.

W taoizmie perfekcyjny krąg symbolizuje hunlun - niezróżnicowana materia, z której wyłonił się wszechświat. Te idee kompletności i naturalnego cyklu narodzin i śmierci w dalszym ciągu zostały rozwijane oraz stopniowo wchłaniane przez buddyzm.

Kręgi Zen są symbolami nauczania, realności, oświecenia oraz niezliczonych pojęć pomiędzy nimi. Pozornie idealne w ich ciągłości, równowadze i poczuciu całości, a jednak często nieregularne w wykonaniu. Okręg Zen posiada jednocześnie fundamentalnie prosty jak i niezwykle skomplikowany kształt.

 

Prawdziwa księga południowego kwiatu

 

Inspiracją dla pozostałych obrazów znajdujących się na wystawie był starożytny, chiński traktat filozoficzny autorstwa Zhuangzi pod tytułem Prawdziwa księga południowego kwiatu.

Jedna z przypowieści - Sen motyla – znalazła swoje odzwierciedlenie w obrazie Lu Youyou o tym samym tytule.  Pewnego dnia Zhuangzi przyśniło się, że jest wolnym i szczęśliwym motylem. Gdy się obudził, zaczął zastanawiać się, czy to on śnił, że jest motylem, czy to motyl śni, że jest Zhuangzi. Przecież musi być między nimi jakaś różnica? Gdzie kończy się sen, a zaczyna prawdziwe życie?

Człowiek na świecie, związanie z ludźmi to tytuł innego obrazu odwołującego się do traktatu Zhuangzi. Dyptyk ten przedstawia dwie postacie jedną materialną, drugą duchową. Pierwsza symbolizuje pojedynczą, indywidualną osobę, która stanowi całość z druga, duchową postacią reprezentującą niepodzielną myśl ludzką. W ten sposób artysta ukazuje aktualność starożytnej powieści, która nawiązuje do dzisiejszego zjawiska globalizacji, do jedności jednostki z całym ludzkim światem ponad podziałami i w zgodzie z ideą człowieka jako istoty socjalnej żyjącej w społeczeństwie.

 

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy. Wernisaż odbędzie się 9 marca o godzinie 18:00 w „Galerii Pierwsze Piętro” przy ulicy Krakowskiej 1 w Opolu pod patronatem Polskiego Związku Artystów Plastyków.

 

Kalendarz

styczeń 2015
N P W Ś C Pt S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Statystyka

Odsłon : 10241486