Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wystawy Małopolskie klimaty malarskie i rzeźba Wincentego Kućmy - wystawa w Brukseli

Małopolskie klimaty malarskie i rzeźba Wincentego Kućmy - wystawa w Brukseli

Email Drukuj PDF

W wernisażu wystawy Małopolskie klimaty malarskie i rzeźba Wincentego Kućmy, który odbył się 20 września 2012 roku w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli, uczestniczyli samorządowcy reprezentujący Miechów: Burmistrz Dariusz Marczewski, Radny Sejmiku Małopolskiego Adam Domagała, Starosta Marian Gamrat i Wiceprzewodniczący Rady Gminy i Miasta w Miechowie Mateusz Sobecki.

Licznie przybyłych gości przywitał Pan Jerzy Drożdż, Ambasador tytularny, Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy UE ds. organizacyjnych. Wernisaż zaszczycili swoją obecnością m.in.: Pan Jacek Jankowski nowo mianowany Ambasador  RP w Addis Abebie, Pan Piotr Wojtczak Ambasador tytularny, Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP, Pani Grażyna Prawda – małżonka Pana Ambasadora Marka Prawdy, Stałego Przedstawiciela RP przy UE, a także reprezentanci: Stałego Przedstawicielstwa Chorwacji przy UE – Pan Michele Ledic, oraz Stałego Przedstawicielstwa Litwy przy UE – Pan Ricardas Slepavicius, jak też Międzynarodowego Forum Artystycznego – p. Ch. A. Roggemann i p. P. Caes oraz p. Dominika Cosic – dziennikarka, i p. B. Jezierska – architekt. Uczestniczyli w wernisażu również Europoseł Czesław Siekierski, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Radni Sejmiku Wojewódzkiego, artyści polscy i belgijscy, politycy i intelektualiści różnych narodowości oraz Polonia belgijska.

Wystawa składała się z dwóch części tematycznych: rzeźba i malarstwo. Wystawa rzeźby miała charakter ekspozycji indywidualnej profesora Wincentego Kućmy, który zaprezentował w Belgii małe formy rzeźbiarskie ze swojego przydomowego ogrodu. Wystawa była bardzo bogata w treści, bo pokazano m.in. projekty rzeźb monumentalnych: Jana Pawła II, Mikołaja Kopernika oraz Macieja Miechowity – monumentu będącego dopiero we wstępnej fazie realizacji, który ma stanąć na placu pomiędzy Bazyliką a Sądem Rejonowym, nieopodal wejścia do siedziby BWA „U Jaksy” w Miechowie. Na wystawie prezentowano również takie rzeźby, jak: Ptak, Dojrzewanie, Zespoleni, Fontanna i inne.

Druga część wystawy Małopolskie klimaty malarskie w obrazach współczesnych artystów to wybór prac powstałych w czasie Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Barwy Małopolski”, zorganizowanego już po raz trzynasty w sierpniu 2012 roku w Miechowie.

Wystawa została wpisana do programu Małopolskich Dni w Brukseli, dlatego do udziału w niej zaproszono wyłącznie polskich artystów i tylko tych mających osobisty związek z Regionem Małopolski. Zaproszeni do Brukseli artyści: Stanisław Białogłowicz, Stanisław Chomiczewski, Marek i Zbigniew Hołdowie, Ryszard Kowalewski, Krystyna i Paweł Olchawa, Dorota i Marek Sakowie, Sacha Stawiarski i Antoni Wróblewski – reprezentują różne środowiska artystyczne i różne pokolenia. Łączy ich chęć wspólnego działania na niwie poszukiwania inspiracji twórczych czerpanych z małopolskiego krajobrazu, przetwarzanego w oparciu o własne doświadczenia, filozofię pojmowania współczesnej roli sztuki i indywidualnych kategorii piękna. Łączy ich również chęć zaproszenia widza do obcowania z taką różnorodnością w sztuce, jak różnorodni są również jej odbiorcy. Artyści poszukujący twórczych inspiracji w obcowaniu z przyrodą nie chcą bulwersować oryginalnością poszukiwań artystycznych, wręcz przeciwnie, przekonują, że współczesna sztuka wciąż może czerpać siłę ze współistnienia w zgodzie z naturą, jej harmonią, rytmiką i kontrastami.

W trakcie wernisażu głos zabierał Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa, który mówił o roli takich wydarzeń, jak zorganizowany przez Galerię „U Jaksy” wernisaż, a także podziękował Ambasadorowi Jerzemu Drożdżowi za promowanie Małopolski. Następnie w swojej wypowiedzi Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski wyraził wspólną satysfakcję samorządowców reprezentujących Miechów z dobrze zaprezentowanego wizerunku miasta.

Wystawa zrealizowana została na zaproszenie pana Ambasadora Jerzego Drożdża, który z radością i dumą zaprezentował skrawek ojczystej ziemi w Centrum Europy. W swoim wystąpieniu podkreślił, że urodził się w Miechowie i chociaż mieszkał w tym mieście bardzo krótko, to jednak dzieciństwo kojarzy z wieloma pięknymi chwilami tu przeżytymi. Nad sprawną organizacją wystawy czuwała Iwona Wojtczak, a jej dyplomacja i wysoka kultura nadały wydarzeniu rangę doniosłej imprezy.

Wernisaż uświetnił solowy występ Krzysztofa Klimy. Wykonał on na klarnecie kilka utworów, m.in. skomponowany przez siebie w Miechowie, wzruszający utwór 9/11 z cyklu Pieśni bez słów.

 

Krystyna Olchawa

 

Kalendarz

sierpień 2020
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Statystyka

Odsłon : 11516677