Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Arttak nr 3/2012 – nowy numer już w sprzedaży!

Arttak nr 3/2012 – nowy numer już w sprzedaży!

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Nowy numer kwartalnika „Arttak. Sztuki Piękne” już w Empikach!

A w nim między innymi:

Ogród skamieniałych przyjaciół
Nowy numer pisma otwiera rozmowa z Lechem Majewskim, który opowiada o źródłach swoich inspiracji, o zamiłowaniu do malarstwa starych mistrzów, o postawie outsidera i swoim rozczarowaniu współczesnością. Jednak jak mówi reżyser, malarz i poeta: Mieliśmy już do czynienia z wieloma zapaściami, być może z tej też się wydźwigniemy. Gdy ktoś spojrzy na obrazy rokoko i porówna z renesansowymi, też zobaczy upadek; kanibalistycznie tłuste amorki, pulchne kobiety na huśtawkach, faceci w perukach do pasa, pudrowani i śmierdzący…
Ostatni film Majewskiego Młyn i Krzyż na podstawie obrazu Pietera Bruegla Droga krzyżowa, mimo całkowicie niekomercyjnego charakteru, odniósł ogromny sukces. Został zaproszony na 64 festiwale i zakupiono go do 55 krajów. Film wzbudził również ogromną sensację wśród znawców samego Bruegla, gdyż w czasie przygotowań do zdjęć odkryto w obrazie detale, które wcześniej nie były zauważalne.
Akademia jest wieczna
Pedagodzy muszą się skupić na własnej twórczości, aby był punkt odniesienia dla studentów. To są naczynia połączone: własna twórczość i praca pedagogiczna. - mówi Adam Myjak. W 2012 r. po raz czwarty został wybrany rektorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Czy wybór ten świadczy o powrocie do akademii konserwatywnej, w której podstawą będzie nauczanie warsztatu, a nie jedynie – jak sam rzeźbiarz mówi – „konceptualne studiowanie”? Czym jest dla niego ów warsztat, czym jest sama sztuka? Jakie jest miejsce we współczesności dla sztuki określanej przez artystę jako „wyższa”? Lektura wywiadu z Adamem Myjakiem to wyjątkowa okazja do poznania poglądów i twórczości osoby odpowiedzialnej za kształcenie nowego pokolenia artystów.
Zbigniew Makowski – pictor laureatus
Latem 2012 r. przyznano Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego. Tym razem to prestiżowe wyróżnienie otrzymał klasyk polskiego surrealizmu – Zbigniew Makowski. Sylwetkę artysty i jego twórczość przybliża Anna Baranowa.
Czym był Fluxus? W poszukiwaniu odpowiedzi
W 1962 r. w Städtisches Museum w Wiesbaden odbył się pierwszy z legendarnych międzynarodowych festiwali – Internationale Festspiele Neuester Musik, który wyznacza początek istnienia ruchu artystycznego Fluxus. Z okazji 50. rocznicy powstania ruchu w Wiesbaden trwał całoroczny festiwal, w którym wzięły udział liczne instytucje i organizacje kulturalne, a wiele europejskich muzeów zorganizowało wystawy podsumowujące działania Fluxusu. Czym jednak jest sam Fluxus? Na to pytanie odpowiada Karolina Staszak.
Przestrzenne ramy dla sztuki życia
Publicysta, polityk, działacz opozycji, a przede wszystkim architekt Czesław Bielecki w rozmowie z Maciejem Mazurkiem opowiada o swoim stosunku do modernizmu, o współczesnym podejściu do urbanistyki i genius lociw rozwiązaniach architektonicznych.
Ponadto w magazynie:
Dwa eseje poświęcone kwestiom estetyki. Tekst Anny Szyjkowskiej pt. Profanacje twarzy i Przemysława Bursztyki pt. Egzystencja estetyczna.
Prezentacja sylwetek znakomitych malarzy współczesnych: Piotra Naliwajki, Władysława Jackiewicza, Wojciecha Zubali i Arkadiusza Karapudy.
Relacja z 24. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie i – jak w każdym numerze – Kronika Kulturalna.

Last Updated on Tuesday, 29 October 2013 15:10  

Copyright Law Agency

Calendar

August 2020
S M T W T F S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Stats

OS : Linux d
PHP : 5.4.45
MySQL : 5.5.5-10.3.23-MariaDB-log
Time : 14:38
Caching : Enabled
GZIP : Disabled
Members : 7
Content : 1363
Web Links : 75
Content View Hits : 11475537