Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start

Wystawa prac J.K.Oraczewskiego w Muzeum Narodowym w Kielcach

E-mail Print PDF
There are no translations available.

 

W ramach Roku Powstania Styczniowego, 29 stycznia Muzeum Narodowe w Kielcach zaprezentuje w Pałacu Biskupów Krakowskich wystawę Józefa Krzysztofa Oraczewskiego Biało-Czerwona. To najważniejsza wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach planowana na 2013 rok.


Artysta jest jednym z najbardziej cenionych w świecie współczesnych malarzy polskich, z uwagi na zakres podejmowanych tematów artystycznych, jak również dzięki stosowanym technikom twórczym. Uprawia on malarstwo sztalugowe, malarstwo wielkoformatowe, rysunek i grafikę. Osobną i zarazem bardzo wysoko ocenianą dziedziną jego twórczości są instalacje przestrzenne, które przyniosły mu należną pozycję międzynarodowego autorytetu w tej dziedzinie sztuki.

Patrząc na dokonania artystyczne J. K. Oraczewskiego, zakres i formę jego działalności połączoną z wielkim zaangażowaniem w przekazywanie własnych przemyśleń i odczuć w kontekście wydarzeń światowych i europejskich można go uznać za ambasadora polskiej sztuki wszędzie tam, gdzie realizuje swoje wizje i marzenia artystyczne. Za twórczość oraz zasługi w dziedzinie sztuki otrzymał odznaczenie państwowe "Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski". 

Ekspozycja Biało-Czerwona powstawała bezpośrednio przed powstaniem ruchu Solidarność. Składa się z obrazów oraz rzeźb. Została obszernie opisana przez cenionego krytyka niemieckiego Horsta Richtera w miesięczniku poświęconemu sztuce światowej Kunstwelt..

Wystawa Biało-Czerwona obejmująca obrazy wielkoformatowe, rzeźby i instalacje przestrzenne stanowiące spektakularne wrażenie wizualne w XVII- wiecznym Pałacu, doskonale odda pobudki, szlachetność, honor i patriotyczne postawy styczniowych powstańców. W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną obrazy z cyklu Biczowani oraz cyklu Postaci, a także obrazy z cyklu Zderzenia.

Biało-Czerwona eksponowana była kilkukrotnie i zawsze wywoływała emocje związane z historycznymi skojarzeniami. Pierwszym była asocjacja z Solidarnością. M.in. z tego powodu cenzura nie godziła się na jej ekspozycję w Warszawie. Całość udało się zmontować w ramach indywidualnej wystawy w pięknym i przestrzennym Biurze Wystaw Artystycznych w Gorzowie Wielkopolskim.

Kolejna prezentacja miała miejsce w Centralnym Salonie Wystaw Artystycznych na Maneżu w Moskwie, gdzie pojechała wraz z wystawą polskiej sztuki współczesnej zatytułowanej: "Biało - Czerwona" i w tym czasie wieloznaczność tej pracy odbiła się na reakcji widzów a trzeba zaznaczyć, że był to czas Pierestrojki.

Kolejna znacząca ekspozycja miała miejsce w Galerii Centrum Kultury i Sztuki w Trewirze w Niemczech, na zaproszenie Fundacji Konrada Adenauera oraz w prywatnej Galerii Steinera w Bad Rappenau i odbywała się w czasie tragicznych wolnościowych ruchów studenckich w Chinach. Nieodmiennie powodując nieuniknione skojarzenia i wywołując przeżycia satysfakcjonujące artystycznie i emocjonalnie.

Teraz czas na ekspozycję w Muzeum Narodowym w Kielcach na zaproszenie Pana Dyrektora dra Roberta Kotowskiego. Dzięki zrządzeniu losu, który nie pozwolił na wywiezienie instalacji do Nowego Yorku, gdzie miała pozostać na stałe, będzie teraz mogła zbierać kolejne odniesienia do otaczającej nas polskiej rzeczywistości.

Kuratorem wystawy jest prof. Wiesław Łuczaj - dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Od 1986 r. zatrudniony na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. Od roku 2001 profesor nadzwyczajny w UJK w Kielcach.

Wystawa objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Pana Adama Jarubasa.

 

 

Copyright Law Agency

Calendar

July 2020
S M T W T F S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Stats

OS : Linux d
PHP : 5.4.45
MySQL : 5.5.5-10.3.23-MariaDB-log
Time : 15:31
Caching : Enabled
GZIP : Disabled
Members : 7
Content : 1363
Web Links : 75
Content View Hits : 11102613