Związek Polskich Artystów Plastyków jest największym w kraju stowarzyszeniem twórców, założonym w 1911 r. w Krakowie. Zrzesza niespełna 5.000 artystów sztuk wizualnych o specjalnościach: malarstwo, grafika, rzeźba, medalierstwo, ceramika, szkło, witraż, tkanina, wzornictwo przemysłowe, architektura wnętrz, mebel, scenografia, konserwacja dzieł sztuki, wystawiennictwo, itp. Do ZPAP przyjmowani są absolwenci akademii sztuk pięknych i innych szkół wyższych kształcących w kierunkach plastycznych. Raz na cztery lata odbywa się akcja przyjęć osób na podstawie dowodów twórczej działalności.
ZPAP posiada 21 Okręgów w największych miastach Polski, dysponuje też dwoma Domami Pracy Twórczej: w Ustce i w Świnoujściu. Działalność wystawiennicza prowadzona jest w kilkudziesięciu związkowych galeriach sztuki. Sieć naszych sklepów z zaopatrzeniem w materiały do twórczości dla artystów plastyków cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem stałych klientów. ZPAP jest organizatorem wielu międzynarodowych i krajowych plenerów malarskich i rzeźbiarskich.
Od wielu lat zabiegamy o zmiany ustaw regulujących kwestię wykonywania zawodu artysty plastyka (m. in. “Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym”, “Prawo budowlane”, “Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych”, “Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych”). W 1996r. byliśmy organizatorem konferencji UNESCO poświęconej statusowi artysty twórcy i od tej pory zabiegamy o respektowanie tego statusu przez Polskę.
Jako Polski Komitet Narodowy International Association of Art/UNESCO posiadamy swego przedstawiciela w Światowym Komitecie Wykonawczym IAA. ZPAP jest reprezentowany również w Radzie Artystów Europy.
W latach 1996- 2019r. ZPAP prowadził zbiorowy zarząd prawami autorskimi do utworów plastycznych. ZPAP w latach 2016-19 był członkiem CISAC-Międzynarodowej Konfederacji Związków Autorów i Kompozytorów.
Zgodnie z celami wyznaczonymi przez statut, ZPAP wspiera rozwój i upowszechnianie twórczości plastycznej, zajmuje się też ochroną swobody twórczości plastycznej.
adres:
Zarząd Główny ZPAP,
ul. Nowy Świat 7ÂÂ lok. 6,
00-496 Warszawa,
tel. (0.22) 621 01 37, fax (0.22) 621 13 65,
http://www.zpap.pl,
e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
« poprzednia | następna » |
---|