Związek Polskich Artystów Plastyków

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Start Add Link 8/2020
ArsForum 8/2020

ArsForum 8 okładka

E-mail Print PDF
There are no translations available.

okładka AF 8

Proj. Tomasz bereźnicki

Czasopismo ArsForum zostało dofinansowane z funduszu:

Logo MKiDN

 

Andrzej Biernacki - Twarzą w twarz

E-mail Print PDF
There are no translations available.

wywiad AF8 c

fot.Aneta Białowąs

Z Andrzejem Biernackim, malarzem, pedagogiem, krytykiem sztuki, publicystą, wydawcą, właścicielem Galerii Browarna, rozmawia Janusz Janowski.

Janusz Janowski: Należysz do bardzo nielicznego i szczególnego grona artystów, którzy funkcjonują w przestrzeni kultury w bardzo różnorodny sposób, oczywiście, przy zachowaniu nadrzędnego sposobu wyrażenia obecności w kulturze, czyli jako artysta malarz, ale jesteś także teoretykiem, piszącym teksty na temat sztuki, publicystą, jesteś ponadto właścicielem galerii, a także współtworzysz społeczną mazowiecką organizację kulturalną. Chciałbym Cię w związku z tym spytać, dlaczego potrzebujesz tak wielu przestrzeni aktywności, żeby mieć poczucie pełnego uczestniczenia w kulturze? Skąd to się bierze?

Read more...
 

Sylwetka. Janusz Karbowniczek

E-mail Print PDF
There are no translations available.

AF 8 Karbowniczek

fot. Anna Sielska

Janusz Karbowniczek
Kłopoty z sensem - fragment

„Od strony odbiorcy sens dzieła jest tym, co jest w nim zadane do zrozumienia” – tak Władysław Stróżewski tłumaczy specyfikę pojmowalności dzieła i jego indywidualnego odbioru. Problem podany przez twórcę, „zadany” przez nadawcę styka się z wrażliwością adresata, aby w trakcie stawianych sobie pytań i wysuwanych domniemań powstał najbardziej wiarygodny – bo własny – sposób odczytu. To, co było „zadane” do zrozumienia, zostało odebrane w majestacie prawdy, niezależnie od zgodności bądź rozbieżności przesłań, bo w istocie sens dzieła tkwi w odkrywaniu go dla siebie. Każde kolejne odkrycie jest jego sensem.

Read more...
 

Sylwetka. Piotr Kowalski

E-mail Print PDF
There are no translations available.

AF8 Kowalski

Rafał Radwański
Bezbłędny rycerz kaligrafii - fragment

W przypadku Piotra Kowalskiego fizyczna strona kaligrafii zakorzeniona jest bezpośrednio w świecie ducha. Można odnieść wrażenie, że to nie tylko technika pozwalająca na utrwalanie myśli, ale także, a może przede wszystkim, sposób na życie. W interpretacji Piotra Kowalskiego mariaż plastyki i słowa zyskuje oryginalny charakter. To zdecydowanie nie jest „małżeństwo z rozsądku”, ale trwały, dojrzały związek. Autentyczność tej pasji sprawiła, że do chwili obecnej nie ma w pracach Piotra Kowalskiego rutyny niszczącej artystyczną witalność. Plastyczna aktywność gdańskiego kaligrafa stanowi biegunowe przeciwieństwo postawy odtwórczej. Za każdym razem forma stanowi tu perfekcyjne odzwierciedlenie twórczego zamysłu.

Read more...
 

Sylwetka. Piotr Woroniec jr

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Piotr Woroniec AF 8

fot. Marek Haba

Marcin Krajewski
Modele zastępcze – malarstwo Piotra Worońca juniora, fragment

Im dłużej przyglądałem się dziełom rzeszowskiego artysty, od niedawna świeżo upieczonego doktora malarstwa na Uniwersytecie Rzeszowskim, tym bardziej nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że ich spokój jest tylko pozorny, że pod maską wyciszenia, za zasłoną ładu i porządku kryje się cała paleta emocji, liryzm, zamrożone napięcie, ujawniające się w relacji pomiędzy poszczególnymi elementami kompozycji, ale również oddziaływania na siebie kolejnych warstwa malarskich obrazu. Gdy zacząłem śledzić dokładnie dorobek artystyczny malarza, szczególnie zainteresował mnie jego dialog z medium malarskim, fascynacja materią i używane przez niego strategie, mające na celu twórcze przekształcanie i przekraczanie granic medium, w którym pracuje.

Read more...
 
 • «
 •  Start 
 •  Prev 
 •  1 
 •  2 
 •  Next 
 •  End 
 • »


Page 1 of 2

Copyright Law Agency

Calendar

December 2023
S M T W T F S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Stats

OS : Linux d
PHP : 5.4.45
MySQL : 5.5.5-10.5.23-MariaDB-cll-lve-log
Time : 05:54
Caching : Disabled
GZIP : Disabled
Members : 7
Content : 1569
Web Links : 62
Content View Hits : 21639909

Bądź na bieżąco!