Związek Polskich Artystów Plastyków

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Start Add Link 9/2020
ArsForum 9/2020

ArsForum 9 okładka

E-mail Print PDF
There are no translations available.

AF 9 okładka

Proj. Tomasz Bereźnicki

Czasopismo dofinansowano z funduszy MKiND

Logo MKiDN

 

Twarzą w twarz. Antoni Cygan

E-mail Print PDF
There are no translations available.

A. Cygan AF 9

fot. Piotr Muschalik

Z Antonim Cyganem, artystą malarzem, profesorem sztuk plastycznych, rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, rozmawia Janusz Janowski.


Janusz Janowski: We współczesnym świecie sztuki przytłaczająca większość artystów jest przekonana, że najważniejszym ich wkładem w obszarze kultury jest sztuka budząca zdumienie i szokująca widza, a dodatkowo najbardziej jak to możliwe oryginalna. Twoja postawa artystyczna jest odmienna, ugruntowana w określonej tradycji wyrazowo-artystycznej i z tego też względu na pewno nietypowa dla współczesnego środowiska artystycznego. Dlaczego przyjąłeś taką właśnie postawę i w ten sposób formułujesz język swojej sztuki?
Antoni Cygan: To jest pytanie, które sięga do korzeni, do wczesnych, podstawowych decyzji, które kiedyś podjąłem. Wszystko zaczęło się od tego, że pewien rodzaj obrazowania zawsze był mi bliski, był naturalny i wydawał mi się wręcz oczywisty. Wykorzystywałem go od zawsze w swoich rysunkowych próbach, już także w okresie studiów. Oczywiście, moje poszukiwania odbywały się w bardzo różnych kierunkach, jednak ujęcie człowieka w jego dwóch wymiarach, duchowym i cielesnym, stało się dla mnie punktem oparcia każdego kolejnego wyzwania malarskiego.

Read more...
 

Sylwetka. Krzysztof Klimek

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Sylwetka K.Klimek AF 9

krzysztof Klimek, fot. Marek Gardulski

O krzysztofie Klimku pisze Kai Uwe Schierz
Człowiek ze zmysłem możliwości - zapowiedź

Widok z okna na podwórze. Dwa skrzydła okienne z czterema szprosami dzielą go na sześć niemal kwadratowych pól. Światło słońca rysuje cienie na ścianach, w których zapisały się dziesięciolecia – odpadający tynk, wyblakłe farby. Zjawisko malarskie, na które malarz odpowiada. Patrzy przez okno. Na płaskie płótno przenosi osobiste odpowiedniki tego, co obserwuje. Widzi barwne walory, wielkie i małe płaszczyzny, światło i cień, odkrywa związki linearne, rytmy przejść z przestrzenności w płaskość, wewnętrzne brzmienie akordów barw.

Read more...
 

Sylwetka. Wojciech Koniuszek

E-mail Print PDF
There are no translations available.

W.Koniuszek AF9

Wojciech Koniuszek, fot. Tomasz Kołodzejczyk

Zbigniew Mańkowski
Patrząc na obrazy Wojtka Koniuszka - zapowiedź

Przyglądam się malowanym świato-obrazom Wojtka Koniuszka z ciągle żywym zdumieniem i zachwytem! Być może także dlatego, że dzisiejsze wernisaże malarskie rzadko przynoszą okazje do radości dla oka czy wizualnej prowokacji dla refleksji… Przeważają na nich zbyt często puste i wtórne poszukiwania formalne i estetyka zatrącająca o artystyczne schematy widzenia i widzialności. Towarzyszy im za często negacja – być może czasem rodząca się z nieuświadomionego estetycznego dogmatyzmu – i idei artystycznych, i realnie istniejącego świata. W tym malarstwie dostrzegam tendencję przeciwną – jakże potrzebną naszemu życiu afirmację dla istnienia piękna natury, dla całego bogactwa ludzkiego świata – dla wszystkiego, co tworzy artystyczny, potem estetyczny, a w końcu kulturowo-społeczny ład i sens istnienia.

Read more...
 

Sylwetka.Monika Pitoń

E-mail Print PDF
There are no translations available.

M.Piton AF9

Monika stanisławska-Pitoń, fot. Sebastian Pitoń

Monika Stanisławska-Pitoń
Ruch – ekspresja - zapowiedź

Jak uchwycić gest, dynamikę i grację, która jest nieodłącznym elementem tańca? Zaczęło się od stworzenia serii szkiców do projektów związanych z modą i tańcem nowoczesnym. Szybkie szkice czarnym tuszem, niemal ze stoperem w ręku. Stworzenie kompozycji, która automatycznie wzbogacona jest o to ulotne piękno poruszającego się tancerza czy tancerki. Ciekawi mnie ruch. Rysując ruch człowieka, nie szukam podobieństwa twarzy. Interesuje mnie, czy za pomocą środków plastycznych można pokazać przemieszczanie się, ale też inny wymiar czasu. Ruch sam w sobie jest poezją.

Read more...
 
 • «
 •  Start 
 •  Prev 
 •  1 
 •  2 
 •  Next 
 •  End 
 • »


Page 1 of 2

Copyright Law Agency

Calendar

September 2023
S M T W T F S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Stats

OS : Linux d
PHP : 5.4.45
MySQL : 5.5.5-10.5.22-MariaDB-cll-lve-log
Time : 11:38
Caching : Disabled
GZIP : Disabled
Members : 7
Content : 1558
Web Links : 75
Content View Hits : 20746550

Bądź na bieżąco!