Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start ArsForum 9/2020
ArsForum 9/2020

ArsForum 9 okładka

Email Drukuj PDF

AF 9 okładka

Proj. Tomasz Bereźnicki

Czasopismo dofinansowano z funduszy MKiND

Logo MKiDN

 

Twarzą w twarz. Antoni Cygan

Email Drukuj PDF

A. Cygan AF 9

fot. Piotr Muschalik

Z Antonim Cyganem, artystą malarzem, profesorem sztuk plastycznych, rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, rozmawia Janusz Janowski.


Janusz Janowski: We współczesnym świecie sztuki przytłaczająca większość artystów jest przekonana, że najważniejszym ich wkładem w obszarze kultury jest sztuka budząca zdumienie i szokująca widza, a dodatkowo najbardziej jak to możliwe oryginalna. Twoja postawa artystyczna jest odmienna, ugruntowana w określonej tradycji wyrazowo-artystycznej i z tego też względu na pewno nietypowa dla współczesnego środowiska artystycznego. Dlaczego przyjąłeś taką właśnie postawę i w ten sposób formułujesz język swojej sztuki?
Antoni Cygan: To jest pytanie, które sięga do korzeni, do wczesnych, podstawowych decyzji, które kiedyś podjąłem. Wszystko zaczęło się od tego, że pewien rodzaj obrazowania zawsze był mi bliski, był naturalny i wydawał mi się wręcz oczywisty. Wykorzystywałem go od zawsze w swoich rysunkowych próbach, już także w okresie studiów. Oczywiście, moje poszukiwania odbywały się w bardzo różnych kierunkach, jednak ujęcie człowieka w jego dwóch wymiarach, duchowym i cielesnym, stało się dla mnie punktem oparcia każdego kolejnego wyzwania malarskiego.

Więcej…
 

Sylwetka. Krzysztof Klimek

Email Drukuj PDF

Sylwetka K.Klimek AF 9

krzysztof Klimek, fot. Marek Gardulski

O krzysztofie Klimku pisze Kai Uwe Schierz
Człowiek ze zmysłem możliwości - zapowiedź

Widok z okna na podwórze. Dwa skrzydła okienne z czterema szprosami dzielą go na sześć niemal kwadratowych pól. Światło słońca rysuje cienie na ścianach, w których zapisały się dziesięciolecia – odpadający tynk, wyblakłe farby. Zjawisko malarskie, na które malarz odpowiada. Patrzy przez okno. Na płaskie płótno przenosi osobiste odpowiedniki tego, co obserwuje. Widzi barwne walory, wielkie i małe płaszczyzny, światło i cień, odkrywa związki linearne, rytmy przejść z przestrzenności w płaskość, wewnętrzne brzmienie akordów barw.

Więcej…
 

Sylwetka. Wojciech Koniuszek

Email Drukuj PDF

W.Koniuszek AF9

Wojciech Koniuszek, fot. Tomasz Kołodzejczyk

Zbigniew Mańkowski
Patrząc na obrazy Wojtka Koniuszka - zapowiedź

Przyglądam się malowanym świato-obrazom Wojtka Koniuszka z ciągle żywym zdumieniem i zachwytem! Być może także dlatego, że dzisiejsze wernisaże malarskie rzadko przynoszą okazje do radości dla oka czy wizualnej prowokacji dla refleksji… Przeważają na nich zbyt często puste i wtórne poszukiwania formalne i estetyka zatrącająca o artystyczne schematy widzenia i widzialności. Towarzyszy im za często negacja – być może czasem rodząca się z nieuświadomionego estetycznego dogmatyzmu – i idei artystycznych, i realnie istniejącego świata. W tym malarstwie dostrzegam tendencję przeciwną – jakże potrzebną naszemu życiu afirmację dla istnienia piękna natury, dla całego bogactwa ludzkiego świata – dla wszystkiego, co tworzy artystyczny, potem estetyczny, a w końcu kulturowo-społeczny ład i sens istnienia.

Więcej…
 

Sylwetka.Monika Pitoń

Email Drukuj PDF

M.Piton AF9

Monika stanisławska-Pitoń, fot. Sebastian Pitoń

Monika Stanisławska-Pitoń
Ruch – ekspresja - zapowiedź

Jak uchwycić gest, dynamikę i grację, która jest nieodłącznym elementem tańca? Zaczęło się od stworzenia serii szkiców do projektów związanych z modą i tańcem nowoczesnym. Szybkie szkice czarnym tuszem, niemal ze stoperem w ręku. Stworzenie kompozycji, która automatycznie wzbogacona jest o to ulotne piękno poruszającego się tancerza czy tancerki. Ciekawi mnie ruch. Rysując ruch człowieka, nie szukam podobieństwa twarzy. Interesuje mnie, czy za pomocą środków plastycznych można pokazać przemieszczanie się, ale też inny wymiar czasu. Ruch sam w sobie jest poezją.

Więcej…
 


Strona 1 z 2

Kalendarz

grudzień 2023
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Statystyka

Odsłon : 21640174

Bądź na bieżąco!